|
Langt de fleste digitalkameraer på markedet idag har mulighed for at optage en eller enden form for videosekvens. Desværre er det sjældent en feature producenterne gør ret meget ud af at fremhæve i deres dataark. Det man skal være opmærksom på, hvis det er en funktion man prioriterer, er følgende:
| - Opløsningen på videosekvensen |
|
- Længden på optagelsen |
| - Lyd |
| - Formatet |
|
- Zoom |
Opløsningen er afgørende for i hvor stort format man kan afspille videosekvensen uden nævneværdig kvalitetsforringelse. De bedste kameraer på markedet optager i 800x600 eller 640x480 (VGA). Af andre opløsninger kan nævnes 320x240 og 160x120. Sidstnævnte opløsning er ikke velegnet til afspilning på et tv, men er fint til brug på internettet.
Længden på optagelsen er også interessant at notere sig. En del kameraer har mulighed for at optage video i én sekvens indtil hukommelseskortet er fyldt. Andre kameraer er begrænset til kun at kunne optage indtil den interne hukommelse (også kaldet bufferen) i kameraet er fyldt hvorefter sekvensen kopieres over på hukommelseskortet. Ved denne teknik er det derfor irrelevant hvor stort et hukommelseskort man har, enkeltoptagelserne kan ikke blive længere, men man kan så optage mange forskellige, som der så kan være på kortet. Det kan være svært ud fra dataarkene at tolke videofunktionen. Nogen vælger at skrive videooptagelser til kortet er fyldt, men "glemmer" at skrive at én optagelse maks kan være 30 sek. En anden detalje, som mange glemmer, er batteriets levetid. Hvis et kamera kører på 2 stk. AA batterier er det nok mest sandsynligt at de går død før optagelsen er slut selvom producenten oplyser at man kan optage indtil kortet er fyldt og at det teoretisk skulle give op til 90 min optagelse. Med et par dårlige AA batterier risikerer man at de er drænet allerede efter 1 min optagelse. Selv med et godt litium-ion batteri er det sjældent nok til at kunne optage indtil et meget stort hukommelseskort er fyldt.
Lyd. Det er lidt trist med et kamera der kan optage video, hvis der ikke er lyd på optagelserne, og det er der faktisk mange producenter som har valgt at spare væk på nogen af deres modeller. Igen, kan kameraet optage med lyd, er det ingen sikkerhed for at den også kan afspille den. Mange producenter oplyser ofte at der er mulighed for lydoptagelser, men undlader at skrive om der også er højtaler indbygget.
Formatet. Ikke så vigtigt, men værd lige at nævne. Af forskellige muligheder kan nævnes MPEG, AVI, DivX, MOV. Det er en betegnelse for hvilket program der skal til for at afspille videosekvensen. Hvis man gerne vil afspille videosekvenserne på ens DVD afspiller så skal man vælge et format som denne understøtter. Man kan altid via computeren konvertere imellem de forskellige standarder.
Zoom. Selvom et kamera har optisk zoom og videofunktion, er det ingen garanti for, at du kan bruge de to funktioner i kombination med hinanden. Faktisk er det mest sandsynlige, at der ikke er zoom muligheder i forbindelse med videooptagelser og påstår en reklame eller sælger andet, så er det en god ide at dobbelttjekke denne information. Mange kameraer giver mulighed for, at man kan zoome ind på motivet FØR man starter optagelsen og så fastholde denne zoom i resten af sekvensen. Nogen kameraer er i stand til at zoome samtidigt med man filmer, men de er sjældne. Endnu.
Bemærk ! I mange tilfælde er det nødvendigt med et ekstra hurtigt kort til kameraet for at kunne optage video i højeste kvalitet. Mens kameraet optager skal det have mulighed for at skrive kontinuerligt til kortet og visse hukommelses kort har svært ved at følge med denne datastrøm. Er der tvivl så mail til go@godigital.dk |